11. Sınıf Biyoloji Konuları Nelerdir?

11. Sınıf Biyoloji Konuları Nelerdir?

11. sınıf biyoloji konuları 2 ana ünite içinde sunulur. Bunlardan birinci “İnsan Fizyolojisi” ikincisi ise “Komünite ve Popülasyon Ekolojisi” üniteleridir. AYT’ de bu ünitelerden yoğunlukla soru gelir. Bu yüzden biz de sizler için 1. Dönem biyoloji konularını ve 2. Dönem biyoloji konularını sizlere Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarını dikkate alarak derledik. 11. Sınıf biyoloji konuları şu şekildedir:

11. Sınıf 1. Dönem Biyoloji Konuları 2024

1. dönem 11. Sınıf biyoloji konularında içerik olarak dolaşım sistemlerine kadar işlenilir. İçerik ve müfredat açısından, İnsan Fizyolojisi konuları ele alınmaktadır. Denetleyici ve Düzenleyici Sistem, Duyu Organları altında sinir sistemi ve endokrin bezleri ile ilgili temel bilgiler sunulur, aynı zamanda sağlıklı yapılarını koruma önerileri ve rahatsızlıklara örnekler verilir. Ayrıca, Destek ve Hareket Sistemi, Sindirim Sistemi ve Dolaşım Sistemleri konularına da 11. Sınıf 1. Dönem değinilir. Bu konuların iyi öğrenilmesi biyolojinin ilişkili ve tamamlayıcı konularının olmasından kaynaklı 2. Dönemin konuların anlaşılmasında doğrudan etkisi olur. Bu yüzden ilk deönem konularını detaylı öğrenmeye çalışmanız hedefleriniz için önemli olacaktır.11. Sınıf 1. dönem biyoloji konuları şu şekildedir:

 1. İnsan Fizyolojisi
  1. Denetleyici ve Düzenleyici Sistem, Duyu Organları
   • Sinir sisteminin yapı, görev ve işleyişini açıklar.
   • Endokrin bezleri ve bu bezlerin salgıladıkları hormonları açıklar.
   • Sinir sistemi rahatsızlıklarına örnekler verir.
   • Sinir sisteminin sağlıklı yapısının korunması için yapılması gerekenlere ilişkin çıkarımlarda bulunur.
   • Duyu organlarının yapısını ve işleyişini açıklar.
   • Duyu organları rahatsızlıklarını açıklar.
   • Duyu organlarının sağlıklı yapısının korunması için yapılması gerekenlere ilişkin çıkarımlarda bulunur.
  2. Destek ve Hareket Sistemi
   • Destek ve hareket sisteminin yapı, görev ve işleyişini açıklar.
   • Destek ve hareket sistemi rahatsızlıklarını açıklar.
   • Destek ve hareket sisteminin sağlıklı yapısının korunması için yapılması gerekenlere ilişkinçıkarımlarda bulunur.
  3. Sindirim Sistemi
   • Sindirim sisteminin yapı, görev ve işleyişini açıklar.
   • Sindirim sistemi rahatsızlıklarını açıklar.
   • Sindirim sisteminin sağlıklı yapısının korunması için yapılması gerekenlere ilişkin çıkarımlarda bulunur.
  4. Dolaşım Sistemleri
   • Kalp, kan ve damarların yapı, görev ve işleyişini açıklar.
   • Lenf dolaşımını açıklar.
   • Dolaşım sistemi rahatsızlıklarını açıklar.
   • Dolaşım sisteminin sağlıklı yapısının korunması için yapılması gerekenlere ilişkin çıkarımlarda bulunur.
   • Bağışıklık çeşitlerini ve vücudun doğal savunma mekanizmalarını açıklar.

11. Sınıf 2. Dönem Biyoloji Konuları 2024

2. dönem 11. Sınıf biyoloji konuları insan fizyoloji ünitesi içindei solunum sistemi konusuyla başlar. 2. Dönem biyoloji 2. Dönem sonlarına doğru da “Komünite ve Popülasyon Ekolojisi” ünitesi ele alınır. Konuların MEB müfredatına göre bilinmesi öğrenciler açısından önemlidir. Peki 11. Sınıf 2. dönem biyoloji konuları nelerdir? Hepsini Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun aşağıya yazdık inceleyebilirsiniz. 11. Sınıf 2. dönem biyoloji konuları şu şekildedir:

 1. Solunum Sistemi
  • Solunum sisteminin yapı, görev ve işleyişini açıklar.
  • Alveollerden dokulara ve dokulardan alveollere gaz taşınmasını
  • Solunum sistemi hastalıklarına örnekler verir.
  • Solunum sisteminin sağlıklı yapısının korunması için yapılması
 2. Üriner Sistem
  • Üriner sistemin yapı, görev ve işleyişini açıklar.
  • Homeostasinin sağlanmasında böbreklerin rolünü belirtir.
  • Üriner Sistem rahatsızlıklarına örnekler verir.
  • Üriner sistemin sağlıklı yapısının korunması için yapılması
 3. Üreme Sistemi ve Embriyonik Gelişim
  • Üreme sisteminin yapı, görev ve işleyişini açıklar.
  • Üreme sisteminin sağlıklı yapısının korunması için yapılması gerekenlere ilişkin çıkarımlarda bulunur.
  • İnsanda embriyonik gelişim sürecini açıklar.
 1. Komünite ve Popülasyon Ekolojisi
  1. Komünite Ekolojisi
   • Komünitenin yapısına etki eden faktörleri açıklar.
   • Komünitede tür içi ve türler arasındaki rekabeti örneklerle
   • Komünitede türler arasında simbiyotik ilişkileri örneklerle
   • Komünitelerdeki süksesyonu örneklerle açıklar.
  2. Popülasyon Ekolojisi
   • Popülasyon dinamiğine etki eden faktörleri analiz eder

11. Sınıf Biyoloji İlk Konu Ne?

11. sınıf biyoloji ilk konu: İnsan Fizyolojisi ünitesinin içinde olan “Denetleyici ve Düzenleyici Sistem” konusudur. Bu konu içinde duyu organları, sinir sistemi ve endokrin bezler gibi biyoloji konuları, organizmaların içsel kontrol mekanizmaları incelenmesi yer alır. “Sinir sistemi”, organizmaların çevrelerine tepki verme ve içsel dengeyi koruma görevini üstlenir. Endokrin bezler, vücudun hormonlar aracılığıyla işlevini düzenler. Sinir sistemi rahatsızlıkları, organizmanın normal işleyişini bozabilir ve örneklerle açıklanabilir. Aynı şekilde, duyu organlarının yapısı ve işleyişi, organizmanın çevresini algılamasına yardımcı olur. Duyu organı rahatsızlıkları da açıklanabilir ve sağlıklı yapının korunması için öneriler sunulabilir. Bu konular, organizmaların içsel kontrolünü anlamamıza ve sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürmelerine yardımcı olur. 11. Sınıf ilk konu olmasına rağmen müfredat gereği önemli konulardandır.

11. Sınıf Biyoloji Kaç Ünite Var?

11. sınıf biyolojide 2 ana ünite vardır. “İnsan Fizyolojisi” ve “Komünite ve Popülasyon Ekolojisi”üniteleridir. Bu üniteler içinde kritik ve değerli konular vardır. Tüm yıl bu konulardan öğrenciler hem yazılılarda hem de AYT’ de sorumludurlar. AYT biyoloji testinde düzenli olarak soru getirdiğini söylememize gerek yoktur diye düşünüyoruz.

AYT. 11. Sınıf Biyoloji Konuları nelerdir?

11. sınıf AYT biyoloji konuları şu şekildedir: İnsan Fizyolojisi, Destek ve Hareket Sistemi, Sindirim Sistemi, Dolaşım Sistemleri, Solunum Sistemi, Üriner Sistem, Üreme Sistemi ve Embriyonik Gelişim, Komünite ve Popülasyon Ekolojisi, Popülasyon Ekolojisi konularıdır. Bu konular çok önemlidir çünkü her yıl düzenli olarak “İnsan Fizyolojisi” ünitesi içinde bu konulardan AYT Biyolojide soru gelir. Özellikle bu dönem ünitelerde Latince ifadeler çok fazla olduğu için altta anlattığımız gibi çalışmanız daha da önem kazanıyor desek yeridir.

Nasıl İlerlediğimizi Biliyorsun
Hedefin İçin Hadi Başlayalım!

Danışmanlık Al

11. Sınıf Biyoloji Nasıl Çalışılır?

11. sınıf biyoloji konuları çok önemlidir. Bu konuları iyi öğrenebilmeniz için TYT konularında yani 9 ve 10. Sınıf biyoloji konularında eksiğinizin olmaması gerekir. Eğer oralarda eksikleriniz varsa bu durumda bir taraftan oradaki eksikleri anlatacağımız öğrenme teknikleriyle öğrenip diğer taraftan 11. Sınıf biyoloji konularından eksik kalmadan ilerlemelisiniz. Peki 11. Sınıf biyoloji nasıl çalışılmalıdır?

 1. Konu İşleyişi: Konular mantıklı bir sırayla anlatılmalı ve anlaşılır bir dil kullanılmalı.
 2. Örnek Sorular: Her konunun sonunda pratik yapma fırsatı sunan sorular bulunmalı.
 3. Konu Anlatımı: Konu anlatımı açık, anlaşılır ve öğrenciye uygun olmalı.
 4. Görseller: Görseller konuları daha iyi anlatmalı.
 5. Çözümlü Örnekler: Soruların çözümleri bulunmalı, özellikle sayısal derslerde.
 6. Öğrenci Yorumları: İnternet üzerinden öğrenci yorumlarına bakarak fikir edinebilirsiniz.
 7. Ek Materyaller: Online veya uygulama içi ek kaynaklar öğrenmeyi destekleyebilir.
 8. Yayınevi ve Yazar: Tanınmış yayınevleri ve uzman yazarlar tercih edilmelidir.

11. Sınıf YKS Öğrenci Koçluğu Tavsiyeleri- Öğrenci Koçluğu Önerileri

11. sınıfta öğrencilere tavsiye ettiğimiz Rehberim Sensin Öğrenci Koçluğudur. YKS öğrenci koçluğu önerileri: kapsamında da Rehberim Sensin öğrencilerin eğitim süreçlerini en etkili şekilde yönlendirmeyi ve sınav başarılarını en üst düzeye çıkarmayı hedefler. Öğrencilerin sınav kapsamındaki ihtiyaçlarını, eksiklerini ve sınav stratejilerini ayrıntılı bir şekilde değerlendirir. Peki Rehberim Sensin bunu nasıl yapar?

Yapay zekâ destekli dijital platformumuz, öğrencilerin öğrenme süreçlerini kişiselleştirir ve deneme sınavları, check-up testleri gibi araçlarla zayıf noktaları tanımlayarak onlara özel öğrenme planlarını uzman danışmanlarımızla birlikte hazırlar. Birebir görüşmelerde öğrencilere hangi dersi, nasıl ve ne zaman çalışmaları gerektiğini detaylı bir şekilde anlatırız. Haftalık ve günlük sistematik takip sayesinde öğrencilerin tekrar ihtiyaçlarını belirleriz ve haftalık programları yönetmelerine yardımcı oluruz. Ayrıca, uzman danışmanlarımız her hafta öğrencilerin psikolojik durumunu göz önünde bulundurarak sınav performanslarını artırmak için gerekli adımları atarlar. Hedefimiz, öğrencileri özgüvenle donatarak kendi öğrenme süreçlerini yönlendirmelerine yardımcı olmaktır. Rehberim Sensin Öğrenci Koçluğu, sınavlara daha hazır ve kendine inanan bir şekilde yaklaşmanızı sağlar.

11. Sınıf Biyoloji Kaynak Önerileri

Öğrencilerin 11. sınıf düzeyindeki eğitimlerine uygun yardımcı kaynakları seçmeleri son derece kritiktir. Çünkü AYT’de 11. Sınıf konuları ön plandadır ve müfredat olarak yoğunluğu fazladır. Bu süreçte doğru kaynak seçimi, öğrencilerin başarılarını artırabilir. 11. sınıf biyoloji ve AYT kapsamında yardımcı kaynak seçerken dikkat edilmesi gereken önemli kriterler vardır. Bu kriterlere dikkat edildiğinde, öğrenciler derslerini daha etkili bir şekilde öğrenir, eksikliklerini daha kolay giderir ve sınavlara daha hazır hale gelirler. Doğru kaynaklar, öğrencilere konuları anlama, problem çözme yeteneklerini geliştirme ve güvenlerini artırma konularında yardımcı olacağından bilinçli şekilde kaynak seçimi öğrencilere iyi bir başlangıç yaptıracaktır. Öğrencilerin akademik başarılarına katkı sağlayacak uygun kaynakları seçerken kaynağın niteliği, yayın evi ve öğrenciye uygunluğu gibi kriterler önemlidir. Biz de bu kriterlere dikkat ederek sizlere kaynakları listeledik. 11. Sınıf biyoloji kaynak önerileri şu şekildedir:

 • 11. Sınıf Biyoloji Soru Kitabı Palme Yayıncılık
 • 11. Sınıf Fen Liseleri Biyoloji Soru Kitabı Palme Yayıncılık
 • 11. Sınıf Biyoloji Soru Bankası Bilgi Sarmal Yayınları
 • 11. Sınıf Biyoloji Soru Bankası Biyotik Yayınları
 • 11. Sınıf Biyoloji Konu Anlatımlı Palme Yayıncılık
 • 11. Sınıf Fen Liseleri Biyoloji Konu Anlatımlı Palme Yayıncılık
 • 11. Sınıf Biyoloji Özet Delta Kültür Yayınları
 • 11. Sınıf Biyoloji Soru Bankası Karekök Yayınları
 • 11. Sınıf Dinamo Biyoloji Soru Bankası Tonguç Akademi
 • 11. Sınıf Biyoloji Yaprak Testleri Palme Yayınevi
 • 11. Sınıf Anadolu Biyoloji Seti Çap Yayınları
 • 11. Sınıf Biyoloji Ders İşleyiş Modülleri Aydın Yayınları
 • 11. Sınıf Iceberg Biyoloji Soru Bankası Okyanus Yayınları
 • 11. Sınıf Biyoloji MPS Konu Anlatımı ve Soru Çözümü Karekök Yayınları
 • 11. Sınıf Biyoloji Fen Lisesi Soru Bankası Çap Yayınları
 • 11. Sınıf Biyoloji 3`ü 1 Arada Soru Bankası Puan Yayınları
 • 11. Sınıf Biyoloji Pro Soru Bankası Yayın Denizi Yayınları
 • 11. Sınıf Biyoloji Ders Anlatım Föyü EİS Yayınları
 • 11. Sınıf Biyoloji Soru Kütüphanesi Soru Bankası Paraf Yayınları

Diğer 11. Sınıf Derslerin Konularını İncelemek İster Misiniz?

11. Sınıf Matematik Konuları
11. Sınıf Fizik Konuları
11. Sınıf Kimya Konuları
11. Sınıf Coğrafya Konuları
11. Sınıf Tarih Konuları
11. Sınıf Edebiyat Konuları

Öğrencilerimizin arasına katılmak istiyorsanız bizi ve mantığımızı iyi anlamanızı istiyoruz. Eğer bizi tanıyorsanız buradan başvuru yapabilirsiniz.

Kategoriler