Paragraf Fulleten Taktikler

Paragraf Fulleten Taktikler

Paragraf Fulleten Taktikler

 Bunlar artık klasikleşmiş ve bir zaman sonra konu anlatımlardan hakim olacağınız şeyler, hızlı ilerlemek için farklı gitmek şart ama nasıl? Tek tek okuyup uygularsanız büyük başarı sizi bekliyor olacak. Paragraflara doğru adım atabilmek için paragrafın yapıyla yakın ilişkisini detaylı incelemek çok önem arz ediyor. YKS, TYT, KPSS, ALES gibi sınavlarda sınavın çok değerli bir kısmını anlam bilgisi çerçevesinde paragraflar oluşturuyor. Buralarda daha hızlı gelişmek ve kalıcı öğrenip paragraf netlerinize yansıtmanız için bilinmeyen paragraf tekniklerini ve taktiklerini ele aldık.

1. Anlam Bilgisi Konularını Bitirmeden Soru Çözme

Paragraf çalışmada yapılan en büyük hata anlam bilgisi konularına ve dil bilgisi konularına hâkim olmadan direkt süreli bir şekilde paragraf çözmektir. Paragrafta başarılı olabilmek için özellikle Sözcükte Anlam, Söz Yorumu, Deyim ve Atasözü, Cümlede Anlam, Paragrafta Anlatım Teknikleri, Paragrafta Düşünceyi Geliştirme Yolları, Paragrafta Yapı, Paragrafta Konu-Ana Düşünce, Paragrafta Yardımcı Düşünce gibi üniteleri konu anlatım olarak bitirmiş olmalısınız. Bu konulardaki anlamsal yapıları oturtmadığınızda başarılı olmak güçleşiyor ve netleriniz sabit kalıyor.

2. TYT’ de Dil Bilgisine Hâkim Ol

YKS kapsamında TYT’ de Türkçe olabildiğinde değerli bir ders. Türkçede paragraf için de dil bilgisi bir o kadar değerli diyebiliriz. Dil bilgisinde yapı bilgisi ve sözcüklerin yapı taşlarını köklerini, eklerini ve gramer yapısını iyi oturttuğunuzda paragraf netlerinizi doğrudan artırdığını göreceksiniz. Eğer netleriniz sabitse ve birçok paragraf kitabı bitirmenize rağmen aynı yerlerde takılıyorsanız bu kısımda eksiğinizin olmamasına dikkat edin.

3. Bağlam Kelime İlişkisini İyi Yap

Paragraf genel anlamıyla bir mesaj vermek için yazılır. Aslında yazılan o kısa metinlerde okura bir şey anlatılmaya çalışıyor. Anlatılanları da belli bir bağlam içerisinde okurun değerlendirip şıklar içerisinde doğru cevabı bulması isteniliyor. Siz de bu açıdan paragrafları okurken düşünürseniz paragrafa yaklaşım tarzınız daha farklı olacak. Çünkü zihnimiz uyarıcıları algılarken, mümkün olduğunca en iyi, en basit ve en anlamlı biçime dönüştürme eğilimi vardır. Buradaki en önemli bileşen doğru bilgi üzerine anlamlı dönüştürme olacaktır. Kelime bilginizi; paragraf içinde bilmediğiniz kelimeleri sözlük anlamıyla öğrenmeniz şart, bu yan ve mecaz anlamları doğru değerlendireceğinizden önemlidir. Sorularda yavaş yavaş bağlam ve kelime ilişkilerini pratikte geliştireceksiniz.

4. Paragrafta Bilinmeyen Basitlik Yasasını Uygula

Paragrafın amacı bir mesaj iletmektir, bir şey anlatmaktır. Anlatma biçimini uzun, süslü, bol sanatlı tercih edebilirler bu yüzden anlatılanı okurken zihninizde “en basit” haliyle kendinize ifade etmeniz, bir nevi özetlemeniz o paragrafı tamamıyla anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu, bilgiyi doğru gruplamaktır. Bunu iyi yapabilmek için çözümsel kelimeleri iyi bilmek ve anlamak lazım. Paragrafı okuyup şıklar kısmına gelip ardından tekrar paragraf okuduğunuz oldu mu? İşte buranın önüne geçmek için paragrafta çözümsel kelimeler seçilmeli ve bu kelimeler içinde bulunduğu cümleyi özetleyebilmeli. Bu çözümsel kelimelerin yerini zaman kaybetmeden fark edebilmek için altını çizmek çok önemlidir. Şıklar kısmına geldiğinizde içinizden kendinize özetlediğiniz metinleri unutmadığınızı göreceksiniz. Eğer unutursanız çözümsel kelime seçimleri sayesinde hızlı bir şekilde hatırlayabilirsiniz. Sonraki taktiksel adımlarda çözümsel kelime seçimlerini detaylı ele aldık.

5. Paragrafta Çözümsel Kelime Seçimleri Yap

Her gün 2 milyondan fazla bilgiye maruz kaldığımızı biliyor muydunuz? Peki kaçını hatırlıyoruz? Sadece ilgimizi çeken kısmını değil mi? Aynısı paragrafta da geçerlidir. Paragraftaki en vurucu, cümleyi en çok özetleyen çözücü kelimeleri tespit etmemiz (altını çizebilirsiniz) bize paragrafın en önemli yerlerini hatırlatır. Bu yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra yapıp girdiğiniz her sınavda uygulayıp basitlik yasamızla iç içe kullandığınızda çok verimli olacaktır. Doğru uygulamak ile de işimiz kolaylaşır. Özellikle “değinilmemiştir, çıkarılamaz, varılamaz, ulaşılamaz, söylenemez…” gibi soru kalıplarında şıklara geldiğinizde okuduğunuz metni anlasanız bile analiz edemeyebiliyorsunuz. Analiz edemediğinizden kaynaklı şıklarda kavramları ve metinleri sıklıkla karıştırıyorsunuz. Bu yüzden bu tarz soru kalıplarında daha çok tercih edebilirsiniz.

6. Paragrafta Pratik Yaklaşım Kazan

Paragrafta anlam bilgisi konularını bitirdiniz ve artık netlerinizin artmasını bekliyorsunuz. Dil bilgisine de hâkim oldunuz. Çözümsel kelime seçimleri yapmayı öğrendiniz ve artık yavaş yavaş rutinlerle paragraflarda pratik kazanabilirsiniz. Paragraf rutinleri oluştururken aşırı derecede fazla soru sayısı koymayın. Adım adım günlük paragraflarla kendinizi geliştirmeye odaklanın.

Nasıl İlerlediğimizi Biliyorsun
Hedefin İçin Hadi Başlayalım!

Danışmanlık Al

7. Günde Kaç Paragraf Çözülmeli?

YKS Türkçe kapsamında yani TYT Türkçede bir paragraf rutini oluşturduysanız günlük olarak soru sayısını adım adım artıracak şekilde ayarlayabilirsiniz. Günlük olarak en fazla sınavda çıktığı soru sayısı kadar rutin oluşturabiliriz. Sadece soru çözerek paragrafta netlerinizi iyi noktalara getiremeyeceğinizi unutmayın. Paragraf bir bütüncül derstir ve uzun bir maraton ister. Türkçe konu anlatımları bitmeden ve dil bilgisi oturmadan süreci sağlıklı yönetemeyebilirsiniz.

8. Paragrafları Doğru Zamanlı Çöz

Paragrafları çözerken yapılan en büyük hata daha yukarıdakiler yapılmadan, yani paragraf fulleten taktikler dediğimiz kısımlar bitmeden aynı zamanda paragraf pratiği ve bilgisini geliştirmeden branş denemelerini süreli çözmektir. İlk başlarda yetiştiremeyen öğrenci çok kaygılanır, bu kaygı zamanla Türkçeden çıkıp diğer derslere de genellenebilir. Rahmetli Doğan Cüceloğlu’nun bir makalesinde ele aldığı gibi kaygının bilgiyi geri getirmede bozucu etkisi vardır. Paragraf çözerken yoğun strese maruz kalındığında bilgileri doğru değerlendirip gruplayıp sistematik şekilde şıklarda eleme veya seçme yapamayabilirsiniz. Bu nedenle bilginizden de olabilirsiniz. Peki hız problemini nasıl çözebiliriz? Bunun en önemli tarafları bilgi seviyenizin oturmuş olmasıdır. Bilgi seviyenizi artırdınız ardına paragraflarda doğru bir başlangıçla ilerleyip düzenli bir rutin oluşturabilirsiniz. Bu paragraf rutinlerinde öğrendiğiniz bilgiler taze ve yeni olduğundan ilk başlarda zamanla yarışmadan kendinizi geliştirme odaklı paragrafları çözüp adım adım süre tutarak çözmeye başlamanız daha doğru olacaktır.

YKS– TYT Paragraf Kaynak Önerileri

Piyasada birçok YKS kapsamında TYT paragraf soru bankası gibi kaynaklar bulunmaktadır ve öğrenciler için en uygun olanını seçmek zaman zaman karmaşıklaşabilir. " YKS– TYT Paragraf Kaynak Önerileri" başlığımız altında, hem konuları kapsamlı bir şekilde ele alan hem de öğrencilerin konuları pekiştirmesine yardımcı olacak kaliteli ve önerilen kaynakları sizler için derledik. Altta sizler için derlediğimiz kaynakları araştırıp size uygun olanları seçebilirsiniz.

  1. YKS-TYT Birey A Serisi
  2. YKS-TYT Hız ve Ren
  3. YKS-TYT KR Akademi Önder Hoca ve Ethem Hoca Paragraf
  4. YKS-TYT Bilgi Sarmalı Paragraf Soru Bankası
  5. YKS-TYT Paragraf Soru Bankası Endemik Yayınları
  6. YKS-TYT Paraf IQ Soru kütüphanesi
  7. YKS-TYT 345 Sıfır Risk Soru Bankası

Öğrencilerimizin arasına katılmak istiyorsanız bizi ve mantığımızı iyi anlamanızı istiyoruz. Eğer bizi tanıyorsanız buradan başvuru yapabilirsiniz.

Kategoriler